Prezentace nových přírůstků knihovny CEFRES – červen 2025

Konec roku oslavíme prezentací francouzských knižních novinek  v humanitních a společenských vědách.
Sejdeme se v úterý 24. června 2024 v 15:00 v knihovně CEFRESu, Na Florenci 3, Praha 1.

Setkání se pravidelně účastní pracovníci a výzkumníci z CEFRESu, čtenáři z naší knihovny a také knihovníci a nakladatelé. Cílem je lépe seznámit veřejnost s vydavatelskou činností v oblasti humanitních a společenských věd. Mluvčí francouzsky představí vybranou knihu maximálně v 10 minutách, během kterých vyzdvihne její potenciál a přiblíží ji publiku.

Po akci bude následovat naše již tradiční Tree Party.

Mimo jiné budou představeny následující knihy:

  • NEVEUX, Olivier: Contre le théâtre politique. Paris La Fabrique éditions 2019, představí Vera Guseynova
  • SAPIRO, Gisèle: Qu’est-ce qu’un auteur mondial ? : Le champ littéraire transnational. [Paris] EHESS Gallimard Seuil 2024, představí Hélène Martinelli a Mateusz Chmurski
  • MAILÄNDER, Elissa: Amour, mariage, sexualité : une histoire intime du nazisme (1930-1950). Paris Éditions du Seuil 2021, představí Anabela Zigova

Rozhovor | Svět Williama Marxe

Žít v knihovně o pěti dimenzích

Kdy: 11. června  2025, 18 h
Kde: Francouzský institut v Praze, Štěpánská 35, Praha 1
Jazyk: francouzština se simultánním tlumočením do češtiny

Odkud pochází nevraživost vůči literatuře a jaké jsou kořeny jejího rostoucího znehodnocování? Jak můžeme obohatit naše čtení tím, že na texty nahlédneme z decentralizovaného pohledu? Do jaké míry může perspektiva přicházející z dálky vrhnout nové světlo na naše porozumění řeckým tragédiím? A jakými silnými argumenty ukončil papež František dlouhou historii útoků na literární texty?

Událost vzniká v rámci cyklu “Velké rozhovory s…”, které organizuje CEFRES a partneři CEFRES Platformy ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze. Pokračování textu Rozhovor | Svět Williama Marxe

Neoavantgardy: služba nebo překážka historickým narativům?

Desátý seminář CEFRESu
Mezioborový seminář si klade za cíl otevírat diskusi o vědeckých metodách, přístupech a konceptech. Účastníkům umožňuje vzájemně porovnávat své vědecké přístupy a seznamovat se s aktuálními tématy výzkumu napříč obory humanitních věd.

Místo konání: knihovna CEFRESu a online (odkaz k přípojení a text ke čtení, prosím, požadujte na adrese cefres@cefres.cz)
Datum:
úterý, 10. června 2025, 16:30
Jazyk:
angličtina

Přednášející: Honorata Sroka (CEFRES / Univerzita Karlova)
Diskutující: Hélène Martinelli (CEFRES / École normale supérieure de Lyon)

Text k přečtení: Peter Bürger (1974). Theory of the Avant-Garde. Translation Michael Shaw. Manchester: Manchester University Press.

Abstrakt:

Prezentace budezaložena na poznámkách o mém postdoktorandském výzkumu, který jsem po dobu sedmi měsíců prováděla v CEFRESu. Můj projekt rozvíjí stejnou linii výzkumu jako má doktorská práce, přistupuje však k dané problematice šířeji. Konkrétně doufám, že na vybraných příkladech neoavantgard ve střední a východní Evropě ukážu, jak a proč se umělci rozhodli vytvořit subverzivní formy historiografie a jaké experimentální strategie lze v archivech nalézt. S využitím metodologie takzvaných „kulturních dějin avantgard“ budu reflektovat avantgardní instituce a postupy orientované na sebe-historiografii. Mé stanovisko lze v podstatě nazvat diskusí o stěžejní knize Petera Bürgera Teorie avantgardy (1974). Byl to právě on, kdo tvrdil, že avantgarda stojí proti institucím. Na rozdíl od jeho předpokladu je cílem mého výzkumu ukázat jednak jak neoavantgardy ve střední a východní Evropě, stejně jako subverzivní formy historiografie rozvíjely, a nikoli ničily umělecké instituce, a jednak proč se tyto dvě oblasti vzájemně prolínaly.

Kompletní program semináře pro 2024-2025 naleznete zde.

Evropa na rozcestí: Výzvy v energetické bezpečnosti

Tento odborný seminář pořádá Velvyslanectví Polské republiky v Praze, Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze a Francouzský ústav pro výzkum ve společenských vědách (CEFRES) ve spolupráci s Velvyslanectvím Francouzské republiky v Praze.

Kdy: 10. června 2025
Kde: Velvyslanectví Polské republiky v Praze, Valdštejnská 8
Jazyk: angličtina

PROGRAM Pokračování textu Evropa na rozcestí: Výzvy v energetické bezpečnosti

Zaoceánské přesuny | ZRUŠENO

Politická činnost polské komunity ve Francii a Spojených státech po 2. světové válce

Devátý seminář CEFRESu
Mezioborový seminář si klade za cíl otevírat diskusi o vědeckých metodách, přístupech a konceptech. Účastníkům umožňuje vzájemně porovnávat své vědecké přístupy a seznamovat se s aktuálními tématy výzkumu napříč obory humanitních věd.

Místo konání: knihovna CEFRESu a online (odkaz k připojení a text ke čtení, prosím, požadujte na adrese cefres@cefres.cz)
Datum:
úterý, 27. května 2025, 16:30
Jazyk:
angličtina

Přednášející: Florence Vychytil-Baudoux (EHESS / CEFRES)
Diskutující: Françoise MAYER

Text ke čtení: Michael Werner & Bénédicte Zimmermann, « Beyond Comparison: Histoire Croisée and the Challenge of Reflexivity », History and Theory, 2006, vol. 45, no 1, p. 30‑50.

Abstrakt:

V čase od  80. let devatenáctého století do 30. let dvacátého století opustilo polské území tzv. „za chlebem“ více než 12 milionů lidí. Zatímco před první světovou válkou přitahovaly většinu polských rolníků hledajících lepší budoucnost zejména Spojené státy, v meziválečném období se hlavním cílem polských migrantů stala Francie.
Pokračování textu Zaoceánské přesuny | ZRUŠENO

Energie a rekonstruovaná kartografie

V rámci osmého sezení mezioborového frankofonního semináře CEFRESu 2024-2025 Mapa a hranice budeme zkoumat otázku samotného vymezování a znázorňování (území, období, trajektorie), tedy budeme uvažovat o mapě a hranicích skrze vzájemné prolínání výzkumných oblastí, jimiž se jednotliví účastníci zabývají.

Kde: knihovna CEFRESu, Na Florenci 3, Praha 1
Kdy: pátek 23. května 2025, 10:00–12:00
Jazyk: francouzština

Přednášející: Gilles LEPESANT (CNRS / CEFRES)
Diskutující: Barbora Kvasničková (výzkumná pracovnice v AMO – Asociace pro mezinárodní otázky)

Abstrakt Pokračování textu Energie a rekonstruovaná kartografie