Výzkum válkou proměněný: způsoby, metody, předměty
Seminář probíhá v rámci programu CEFRESu pro podporu Ukrajinské vědce v humanitních a společenských vědách, jež byl vytvořen v úzké spolupráci s Francouzským ministerstvem Evropy a zahraničních věcí, Francouzskou ambasádou v České republice, Francouzským institutem na Ukrajině, Karlovou univerzitou a Akademií věd České republiky.
Invaze na Ukrajinu proměnila výzkum v oblasti humanitních a společenských věd. Pojďme se znovu zamyslet nad tím, jaký je nejen výzkum, ale i jeho metody a předměty jeho studia, nyní – vše již proměněné válkou. Ukrajinští vědci v oblasti humanitních a společenských věd, kteří získali stipendium CEFRESu, se učastnili semináře, který začal v květnu 2023, prostřednictvím platformy ZOOM na dálku prezentovat své současné výzkumné projekty. Následně o nich diskutovat s odborníky na příslušná témata z České republiky, Francie i dalších zemí.
V rámci svého cílu vzdělávat mladé vědce, které přijímá v rámci svých programů, CEFRES organizuje tento měsíční seminář.
Od podzimu 2021 CEFRES organizuje výzkumný seminář se všechny doktorandy a výzkumnými pracovníky. Je otevřený i studentům magisterských a doktorských programů svých partnerských institucí ve Visgradských zemích.
Cílem semináře je prostřednictvím prezentace probíhajícího výzkumu nastolit a diskutovat o otázkách metody, přístupu nebo konceptů v multidisciplinárním duchu a umožnit každému konfrontovat vlastní perspektivy s prezentovanou prací. Seminář může vést jeden výzkumný pracovník nebo dvojice, být záložen na vědeckém textu nebo dokumentu, případně uvítá externí výzkumný pracovník, který představí zvlášť inspirativní práci.
Interdisciplinární frankofonní seminář CEFRESu : Mapa a hranice
CEFRES obnovuje svou tradici interdisciplinárního semináře, který bude probíhat jednou za měsíc v pátek. V rámci semináře se budou moci setkávat badatelky a badatelé, doktorandky a doktorandi, studentky a studenti, absolventky a absolventi i frankofonní přátelé CEFRESu, aby společně diskutovali o otázkách na pomezí svých výzkumných oblastí. V roce 2023-2024 jsme začali zkoumáním otázky samotného vymezování a znázorňování (území, období, trajektorie), tedy úvahami o mapě a hranicích skrze vzájemné prolínání výzkumných oblastí, jimiž se jednotliví účastníci zabývají.
The normalized, the normalizers and their cinemas : Czechoslovak and Soviet Films of the 1970s
What structural changes do Czechoslovak studios undergo in the wake of the Warsaw Pact invasion? What thematic and aesthetic choices can be attributed to their moment in film history on both sides of the Iron Curtain? How does the soaring number of light entertainment genre like melodrama, comedy or musical correlate with the current events? Last but not least, the questions of actors’ agency in the face of state repression and censorship, of reevaluation of the immense corpus of films created during the late-Communist era feel relevant in Russian and Central European cinema and culture in general today.