Velký rozhovor s francouzským historikem Pierrem Monnetem: Karel IV., evropský král a císař
CEFRES společně s Francouzským institutem v Praze, nakladatelstvím Karolinum a Filozofickým ústavem Akademie věd ČR mají tu čest přivítat profesora Pierra Monneta v rámci cyklu Velkých rozhovorů.
Datum: středa 20. listopadu 2024, v 18 hod
Místo konání: Francouzský institut v Praze, Štěpánská 35, Prague 1
Jazyk: rozhovor bude probíhat ve francouzštině se simultánním překladem do češtiny.
Diskusi bude moderovat historik Václav Žůrek (Centrum medievistických studií, Akademie věd ČR)
Francouzský historik představí svou knihu Karel IV.: Evropský císař, kterou v českém překladu Jany Žůrkové vydalo v roce 2023 nakladatelství Karolinum. Kniha vyšla za přispění Programu na podporu publikační činnosti F. X. Šaldy.
Abstrakt
Prezentace představí Karla IV. jako evropského císaře a zdůrazní posun císařství od západu na východ Evropy, k němuž za jeho života došlo. Díky tomuto posunu se obě strany kontinentu vzájemně přiblížily a Evropa se tak stala kompaktnější, oddělená od svých východních a byzantských protějšků. Prezentace se rovněž zaměří na jinou velkou – a nenaplněnou – ambici vlády a krále, totiž stvořit svatého krále, tak jako to Svatý Ludvík IX. učinil pro francouzskou monarchii. Vyzdviženy budou rovněž dvě historiografické otázky, jež vyvstaly během psaní knihy: co znamená psát královský životopis v dnešní době a jak klást problém zrození člověka, individua, subjektu na konci středověku.
Pierre Monnet, narozen roku 1963, je bývalým studentem Ecole Normale Supérieure (Ulm, 1984-1988) přidruženým pracovníkem v oboru historie (1987). Poté co v roce 1994 na EHESS obhájil svou tezi nazvanou Pouvoirs, affaires et parenté à Francfort-sur-le-Main aux XIVe et XVe siècles, získal pozici vyučujícího na Burgundské Universitě (1994-1996) a následně se v roce 1996 připojil k Mission Historique Française en Allemagne de Göttingen, kde mezi lety 1999 a 2003 působil jako ředitel. Poté co obdržel tzv. „Habilitation à Diriger les Recherches” (2003) o informační a komunikační politice německých měst na konci středověku, byl jmenován profesorem středověkých dějin na univerzitě ve Versailles/Saint-Quentin-en-Yvelines, v roce 2005 pak ředitelem studií na Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales. V letech 2007-2011 byl viceprezidentem a poté rektorem Francouzsko-německé univerzity (Saarbrücken) a v letech 2011-2022 vedl Francouzsko-německý institut historických a společenských věd na univerzitě ve Frankfurtu. Od té doby se plně vrátil na EHESS, kde vede doktorandskou školu.
Mezi jeho výzkumné zájmy patří historie měst a městských společností ve středověku, zejména ve Svaté říši římské; procesy pamatování a sociálního rozlišování ve středověku; globální historie v pozdním středověku; srovnání politických struktur ve Francii, Říši a Čechách v pozdním středověku; a historiografické přenosy mezi Francií a Německem
Mezi hlavní autorovy publikace patří:
- Les Rohrbach de Francfort. Pouvoirs, affaires et parenté à l’aube de la Renaissance, Genève, Droz, 1997 (Travaux d’Humanisme et de Renaissance, 317).
- Villes d’Allemagne au Moyen Age, Paris, Picard, 2004. Bouvines 1214-2014 : Histoire et mémoire d’une bataille/Eine Schlacht zwischen Geschichte und Erinnerung. Approches et comparaisons franco-allemandes/Deutsch-französische Ansätze und Vergleiche, Bochum, Winkler Verlag, 2016.
- Charles IV. Un empereur en Europe, Paris, Fayard, 2020 (Prix du Livre d’histoire de l’Europe 2021 et Prix Gobert de l’Académie des Inscriptions et Belles Lettres 2021) et traduction allemande : Karl IV ; Der europäische Kaiser, Darmstadt, WBG, 2021.
- Coordination avec Yann Potin et Julien Loiseau de l’ouvrage Histoire du monde au XVe siècle, sous la direction de Patrick Boucheron, Paris, Fayard, 2009.
- Avec Jean-Claude Schmitt (trad., éd., prés.), La Vita de Charles IV de Bohême (1316-1378), Paris, Belles Lettres, 2010 et Les autobiographies souveraines de l’Antiquité aux Temps Modernes. Orient et Occident, Paris, Publications de la Sorbonne, 2012.
- Avec Heribert Müller (dir.), 1414-2014 : le Concile de Constance, un regard franco-allemand, Rome, AHC, 2016. Avec Etienne François et Thomas Serrier, Europa, notre histoire, Paris, les Arènes, 2017.