Evropská konference afrických studií

Kdy: 25.–28. června 2025
Kde: Praha

AEGIS organises the European Conference on African Studies (ECAS) every second year, in a different European city, convened by one or more AEGIS members. It has become the largest global African Studies gathering, growing exponentially every year and attracting scholars from across Europe, Africa and the world. 

CEFRES is a proud partner of this international conference which is is for the first time in its  history located in one of the post-communist Visegrad countries – in the Czech Republic, known as the heart of Europe.

The 20th anniversary of ECAS will give us a great opportunity to look retrospectively at African studies in Europe, and more generally over the past two decades, while also providing new insights into the future development in the field. We will do our best to design a challenging programme of keynote speakers, plenary and roundtable sessions, film screenings, book displays focusing on African studies, and cultural and artistic events.

See the full program of the conference here.

Rozhovor | Svět Williama Marxe

Žít v knihovně o pěti dimenzích

Kdy: 11. června  2025, 18 h
Kde: Francouzský institut v Praze, Štěpánská 35, Praha 1
Jazyk: francouzština se simultánním tlumočením do češtiny.

Odkud pramení nevraživost vůči literatuře a jaké jsou kořeny jejího rostoucího znehodnocování? Jak můžeme obohatit naši četbu decentralizovaným pohledem na texty? Do jaké míry může vzdálená perspektiva vrhnout nové světlo na chápání řeckých tragédií? A jakými dalekosáhlými argumenty ukončil papež František dlouhou historii sžíravého obviňování literárních textů?

Událost vzniká v rámci cyklu “Velké rozhovory s…”, které organizuje CEFRES a partneři CEFRES Platformy ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze. Pokračování textu Rozhovor | Svět Williama Marxe

Neoavantgardy: služba nebo překážka historickým narativům?

Desátý seminář CEFRESu
Mezioborový seminář si klade za cíl otevírat diskusi o vědeckých metodách, přístupech a konceptech. Účastníkům umožňuje vzájemně porovnávat své vědecké přístupy a seznamovat se s aktuálními tématy výzkumu napříč obory humanitních věd.

Místo konání: knihovna CEFRESu a online (odkaz k přípojení a text ke čtení, prosím, požadujte na adrese cefres@cefres.cz)
Datum:
úterý, 10. června 2025, 16:30
Jazyk:
angličtina

Přednášející: Honorata Sroka (CEFRES / Polské národní výzkumné centrum)
Diskutující: Hélène Martinelli (CEFRES / École Normale Supérieure de Lyon)

Text k přečtení: Peter Bürger (1974). Theory of the Avant-Garde. Translation Michael Shaw. Manchester: Manchester University Press.

Abstrakt:

Prezentace budezaložena na poznámkách o mém postdoktorandském výzkumu, který jsem po dobu sedmi měsíců prováděla v CEFRESu. Můj projekt rozvíjí stejnou linii výzkumu jako má doktorská práce, přistupuje však k dané problematice šířeji. Konkrétně doufám, že na vybraných příkladech neoavantgard ve střední a východní Evropě ukážu, jak a proč se umělci rozhodli vytvořit subverzivní formy historiografie a jaké experimentální strategie lze v archivech nalézt. S využitím metodologie takzvaných „kulturních dějin avantgard“ budu reflektovat avantgardní instituce a postupy orientované na sebe-historiografii. Mé stanovisko lze v podstatě nazvat diskusí o stěžejní knize Petera Bürgera Teorie avantgardy (1974). Byl to právě on, kdo tvrdil, že avantgarda stojí proti institucím. Na rozdíl od jeho předpokladu je cílem mého výzkumu ukázat jednak jak neoavantgardy ve střední a východní Evropě, stejně jako subverzivní formy historiografie rozvíjely, a nikoli ničily umělecké instituce, a jednak proč se tyto dvě oblasti vzájemně prolínaly.

Kompletní program semináře pro 2024-2025 naleznete zde.

Zaoceánské přesuny

Politická činnost polské komunity ve Francii a Spojených státech po 2. světové válce

Devátý seminář CEFRESu
Mezioborový seminář si klade za cíl otevírat diskusi o vědeckých metodách, přístupech a konceptech. Účastníkům umožňuje vzájemně porovnávat své vědecké přístupy a seznamovat se s aktuálními tématy výzkumu napříč obory humanitních věd.

Místo konání: knihovna CEFRESu a online (odkaz k připojení a text ke čtení, prosím, požadujte na adrese cefres@cefres.cz)
Datum:
úterý, 27. května 2025, 16:30
Jazyk:
angličtina

Přednášející: Florence Vychytil-Baudoux (EHESS / CEFRES)
Diskutující: bude upřesněno

Text ke čtení: Michael Werner & Bénédicte Zimmermann, « Beyond Comparison: Histoire Croisée and the Challenge of Reflexivity », History and Theory, 2006, vol. 45, no 1, p. 30‑50.

Abstrakt:

V čase od  80. let devatenáctého století do 30. let dvacátého století opustilo polské území tzv. „za chlebem“ více než 12 milionů lidí. Zatímco před první světovou válkou přitahovaly většinu polských rolníků hledajících lepší budoucnost zejména Spojené státy, v meziválečném období se hlavním cílem polských migrantů stala Francie.
Pokračování textu Zaoceánské přesuny

Energie a rekonstruovaná kartografie

V rámci osmého sezení mezioborového frankofonního semináře CEFRESu 2024-2025 Mapa a hranice budeme zkoumat otázku samotného vymezování a znázorňování (území, období, trajektorie), tedy budeme uvažovat o mapě a hranicích skrze vzájemné prolínání výzkumných oblastí, jimiž se jednotliví účastníci zabývají.

Kde: knihovna CEFRESu, Na Florenci 3, Praha 1
Kdy: pátek 23. května 2025, 10:00–12:00
Jazyk: francouzština

Přednášející: Gilles LEPESANT (CNRS / CEFRES)
Diskutující: Barbora Kvasničková (výzkumná pracovnice v AMO – Asociace pro mezinárodní otázky)

Abstrakt Pokračování textu Energie a rekonstruovaná kartografie