Konference
Čas a místo: Centre Marc Bloch (Sál Germaine Tillion, 7. patro, Friedrichstr. 191, Berlín), od 10h do 17h30
Organizátorky: Catherine Gousseff (Centre Marc Bloch), Sylvie Robic (Univerzita Nanterre), Clara Royer (CEFRES), Dominique Treilhou (Francouzský institut v Berlíně)
Partneři: Centre Marc Bloch, Francouzský institut v Berlíně, Univerzita Paris-Nanterre a CEFRES
Jazyky: francouzština, němčina a angličtina
Tento workshop se uskuteční v rámci cyklu projekcí, přednášek, workshopů a výstav s názvem Cyklus Květen 68 při příležitosti uplynutí padesáti let od květnových událostí roku 1968.
Počínaje únorovou demonstrací v Berlíně proti americké intervenci ve Vietnamu, přes studentské povstání v Polsku, které se rychle přesunulo také do Itálie, přes Pražské jaro, až po květnové demonstrace ve Francii. Rebelský duch zmítal roku 1968 jako nějaká vichřice Evropou od západu k východu a od východu k západu. S ohledem na události, které otřásaly na rozličných místech evropskými společnostmi je zřejmé, že i přes existenci železné opony a různých politických režimů té doby, se povstalecký duch šířil starým kontinentem. Roku 1968 mělo vše jeden společný činitel a tím byla nová generace, která se nebála postavit se za své tužby a převrátit nastolený řád. Mimo to je ale třeba mít na paměti různorodost podob odboje, ať už šlo o jednotlivé účastníky angažující se v různých společnostech, nebo o situace a politické reakce, které tím byly vyvolány. To vše vyzývá ke konfrontaci historických okamžiků, kolísajících mezi oslavou a tragédií, které stály u zrodu společných vzpomínek.
Během této konference budou mít slovo významní pamětníci roku 1968 ze všech koutů Evropy, kteří budou vyprávět o tom, jaká byla tehdy jejich očekávání. Poté bude následovat společné uvažování východ-západ, kdy vystoupí specialisté na tři velké oblasti: násilí v roce 1968, počátky ženského hnutí a vznik alternativních kultur. Jakým rozdílnostem a jakým propojením dal vzniknout povstalecký duch roku 68?
Program
10h-10h45 : „Znovuotevření tématu touhy po revoluci“
Plenární konference (Claus Leggewie)
11-12h30: 1968 od povstání k represím: od radikálnosti povstání po násilí ze strany státu
Hosté:
- Oliver Davis (Univerzita Warwick)
- Gisela Diewald-Kerkmann (Německo) (zatím nepotvrzeno)
- Piotr Oseka (Ústav politických studií, Polská akademie věd)
- Matĕj Spurný (Univerzita Karlova, Česká republika)
Moderátor: Fabien Jobard (CNRS – CMB)
14h-15h30: 1968 v rukou žen: hlasy osvobození
Hosté:
- Natalia Jarska (Ústav historie, Polská akademie věd)
- Renata Ada Ruata (francouzsky píšící spisovatelka, jedna z autorek knihy o květnových událostech vyprávěných z pohledu žen: Filles de Mai, mémoires de femmes)
- Alena Wagnerová (česká socioložka a spisovatelka)
- Emeline Fourment (socioložka, CMB)
Moderátorka: Ioana Cirstocea (socioložka, CNRS-EHESS)
16h-17h30: 1968 v disentu a undergroundu
Hosté:
- Michael Esch (Německo)
- Petra James (Svobodná univerzita v Bruselu)
- Jan Mervart (Filozofický ústav AV ČR)
- Ádám Takács (Sociolog a filozof, Univerzita Loránd Eötvös v Budapešti)
Moderátor: Jean-Yves Potel (historik, Nadace pro uchování památky holokaustu)
Podívejte se také na další události Cyklu Květen 68: debata u kulatého stolu: 1968, jaká očekávání? a závěrečná přednáška Den 68 v Praze.
Program Cyklu Květen 68 ve francouzštině zde.