Vysokoškolské vzdělávání a výzkum na Slovensku: svědci a aktéři změn od roku 1989

Francouzský institut na Slovensku a Francouzsk ý ústav pro výzkum ve společenských vědách (CEFRES) vás zvou ke kulatému stolu, kde se zaměří na vysokoškolské vzdělávání a výzkum na Slovensku, zejména v oblasti humanitních a společenských věd, jako ukazatele historie země od roku 1989.

Datum: 15. dubna 2021 v 17:00 hod
Místo: Online na zoomu (viz odkaz níže)
Jazyky: SK-FR se simultánním tlumočením
překladem Organizátoři: IFS, CEFRES
Registrace: Formulář Google

Za účasti Christophe Léonziho, francouzského velvyslance na Slovensku.

Moderátor:
Jérôme Heurtaux, ředitel CEFRESu

Reproduktory:

  1. Etienne Boisserie, profesor-výzkumný pracovník, Národní institut orientálních jazyků a civilizací (INALCO) / spoluvedoucí Evropsko-asijského výzkumného centra
  2. Adam Hudek, badatel, Ústav historie, Slovenská akademie věd (SAV)
  3. Dagmar Kusa, profesorka-výzkumná pracovnice, Bratislavská mezinárodní škola svobodných umění (BISLA)
  4. Peter Terem, prorektor pro vědu a výzkum, Univerzita Matěje Bela (UMB)

Svět vysokoškolského vzdělávání a výzkumu zažil od roku 1989 na Slovensku mnoho změn. Mezi nejvýznamnější patří konec socialistického bloku, rozdělení Československa a vstup do Evropské unie. Jak byl akademický výzkum a svět myšlenek ovlivněn zkouškou komunismu a poté nadějí zrozenou z přechodu k demokracii? Jaký vliv měla evropská integrace Slovenska na slovenské vysoké školy a výzkumné instituce, ale také na obsah výzkumu v době, kdy se současně rozvíjel proces liberalizace a internacionalizace? V poslední době se akademická obec vyznačuje dalším vývojem, jako je růst a terciarizace ekonomiky, globalizace nebo požadavky na větší právní stát. Univerzity a výzkumné ústavy jsou proto aktéry i svědky vývoje Slovenska v posledních desetiletích a otázka jejich autonomie a svobody výzkumných pracovníků byla znovu vznesena na jaře 2021.

U tohoto kulatého stolu se zaměříme na svět vysokoškolského vzdělávání a výzkumu, zejména v humanitních a společenských vědách, jako ukazatele nedávné historie země. Francouzský ústav pro výzkum ve společenských vědách (CEFRES), které je od svého vzniku v roce 1991 partnerem slovenských akademiků, slaví v roce 2021 30. výročí svého vzniku. Je to ideální příležitost analyzovat třicet let slovenského výzkumu, mezinárodní spolupráce a zvážit jejich budoucnost.

Chcete-li se připojit k webináři, klikněte na níže uvedený
https://zoom.us/j/94054349216 .