Stipendium Barrande Fellowship Program

Ministerstvo Evropy a zahraničních věcí Francie a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky vytvořili stipendijní studijní program pro doktorandy. Program se jmenuje: “Barrande Fellowship Program.”

Program nabízí studentům zapsaným na českých nebo francouzských vysokých školách možnost získat stipendium “Barrande fellowship” na doktorandské studium pod dvojím vedením nebo na krátkou výzkumnou stáž. Studenti zapsaní na české univerzitě ho můžou využít ve Francii a studenti zapsaní ve Francii zase v ČR.

Program se týká zejména následujících oborů:

  • Přírodní vědy a vědy o Zemi
  • Exaktní a inženýrské vědy
  • Ekonomické a právní vědy
  • Humanitní a společenské vědy
  • Lékařství

Doktorandské studium pod dvojím vedením

Doktorandské studium pod dvojím vedením probíhá současně na české a francouzské univerzitě. Student po jeho ukončení obdrží diplom z obou institucí. Výzkumná práce tedy probíhá pod společným vedením jednoho českého a jednoho francouzského vedoucího. Stipendium na doktorandská studia pod dvojím vedením je udělováno maximálně na 3 roky, bez možnosti prodloužení. 

Po dobu tří let pobývá doktorand střídavě na jedné z univerzit. Při každém ze tří pobytů ve Francii doktorand pět měsíců čerpá  stipendium Barrande Fellowship Program. 

Podmínky přípravy a realizace tohoto typu doktorandského studia přesně definuje dokument zvaný „smlouva o disertační doktorandské práci pod dvojím vedením“, společně podepsaný příslušnou francouzskou a českou vysokoškolskou vzdělávací institucí.

Stipendium se uděluje na každý výzkumný pobyt v zahraničí. Stipendista absolvuje každoročně 5 měsíců pobytu v zahraničí po dobu maximálně 3 let a dostává měsíční stipendium ve výši cca 1 000 eur ve Francii / 25 000 v ČR.

Krátká výzkumná stáž

Výzkumná stáž trvá 1 až 3 měsíce a musí být vykonána na univerzitě, výzkumném centru či v univerzitní nemocnici. 

Tato stáž musí odpovídat potřebě kandidáta pobývat právě ve Francii, pokud je zapsaný na české univerzitě, nebo v České republice, pokud je zapsaný na francouzské univerzitě. Například pokud je potřeba se seznámit se specifickým výzkumným zařízením či technikou, pracovat s materiály a dokumenty, které nejsou dostupné ve výchozí zemi, pracovat na studii týkající se dané země nebo se účastnit speciálního školení.   

Stipendista dostává měsíční stipendium ve výši cca 1 000 eur ve Francii / 25 000 Kč v České republice.

Komu je program určený

Studenti českých univerzit mohou využít stipendia Barrande k výzkumnému pobytu ve Francii, naopak studenti francouzských univerzit jej mohou využít k výzkumnému pobytu v České republice. O stipendium se smí ucházet pouze studenti, kteří do odjezdu na výzkumný pobyt v zahraničí obdrží vysokoškolský diplom.

Jazykové požadavky

Program je otevřen všem anglofonním studentům pod podmínkou,  že supervizor z dané univerzity v cizině souhlasí s tím, že angličtina bude jazykem výzkumného  pobytu.

Žádosti

Více informací najdete na stránkách Francouzského institut v Praze.

Kalendář roku 2022

Termín uzávěrky podávání žádostí: 4. února 2022
Zasedání komise: 7.–⁠18. března 2022
Zveřejnění výsledků konkurzu: 15. dubna 2022

 

Facebooktwitterlinkedin

Francouzský ústav pro výzkum ve společenských vědách