Evropský středověk. Cirkulace objektů, praktik a technik mezi střední a západní Evropou (1000–1600)
Čtvrtý doktorandský workshop pořádaný v rámci dohody o spolupráci mezi EHESS, CEFRES, Univerzitou Karlovou a Akademií věd ČR.
Datum: 24. dubna 2025
Místo konání: CEFRES, Na Florenci 3, Praha 1 (a online)
Uzávěrka pro podání přihlášek: 31. ledna 2025
Vyrozumění autorům: 28. února 2025
Jazyk: angličtina
Organizační tým:
- Lise Saussus, Centre de recherches historiques, UMR 8558, École des hautes études en sciences sociales
- Jakub Sawicki, Archeologický ústav Akademie věd ČR
- Tomasz Cymbalak, Národní památkový ústav, Praha
- Nicolas Thomas, Národní ústav preventivního archeologického výzkumu, Oddělení západního středověku, Paříž
Cílem tohoto doktorandského workshopu je prozkoumat přístupy, které zkoumají cirkulaci předmětů, praktik a technik v rámci široce chápané oblasti materiální kultury, a to v kontextech výroby či spotřeby. Název tohoto workshopu prozrazuje zaměření na geografickou Evropu, ale důraz na evropský středověk je zejména způsobem, jak zohlednit materiální jednotu v evropském měřítku, jednotu přesahující politické entity. Především se ukazuje, že když se předměty denní potřeby používané velkým počtem lidí stanou masově konzumovanými výrobky, je třeba se ptát po formách standardizace ve velkém prostorovém měřítku, stejně jako po jejích důsledcích, tj. po různých podobnostech. Tyto podobnosti lze nalézt v samotné podobě předmětů, ale také v jejich materiálech a způsobech, jakými jsou vyrobeny, tj. za užití podobných způsobů tvarování. Zadruhé, i když neexistovala masová spotřeba, motivy, reprezentace a způsoby užití procházely napříč Evropou a vznikaly sítě praktik, které s sebou hmotná kultura nese, jak ukazuje kniha Sjednocená Evropa věcí. Přenosná materiální kultura napříč středověkou Evorpou (eds. J. Sawicki, M. Lewis, M. Vargha).
Naším záměrem je proto prozkoumat podobnosti a rozdíly v produkci a spotřebě hmotné kultury v Evropě, od východu na západ a naopak. Budeme obzvláště dbát na to, abychom neredukovali pojmy přenosu, oběhu a šíření na jedinou skutečnost, a abychom uvažovali o praktikách a technikách také v jejich heterogenitě a vyhnuli se lineárnímu vidění, v němž by šíření bylo homogenní. Jinými slovy, cílem není redukovat místní variace, formy odlišování se od sousedů nebo formy odmítání novosti. Je třeba studovat také překážky, které brání cirkulaci postupů a technik, stejně jako adaptace a překlady cirkulačních postupů (srov. L. Hilaire-Pérez, C. Verna in Technology and culture, 2006).
Kde se archeologie spíše soustřeďuje na konkrétní případy, a to kvůli organizaci vlastní práce a potřebě monografií o specifických místech, tam chceme uvažovat v meziregionálním měřítku a na základě srovnávacího přístupu, s využitím různých typů pramenů, včetně archeologických artefaktů a písemných archivů. Srovnávací přístup mezi těmito oblastmi však nevylučuje lokálnější zaměření na vlivy, imitace, adaptace, exogenní charakteristiky nebo jiné doklady cirkulace lidí, předmětů, praktik nebo technik. Cirkulace praktik a technik, stejně jako přesuny předmětů, které mohou být také vektory technických přenosů jako je šíření způsobů spotřeby, budou v ideálním případě zkoumány na mnoho-měřítkovém základě, přičemž budeme postupovat od mikroměřítka (dokumentu nebo lokality) k makroměřítku, tedy k měřítku středověké Evropy, a naopak. Z metodologického hlediska zde také budeme vidět příležitost prozkoumat, jak se lze pohybovat tam a zpět mezi různými měřítky analýzy a jak zohlednit technické a kulturní přenosy.
Seminář je určen mladým výzkumným pracovníkům nebo mladým doktorandům, kteří pracují na svých disertacích nebo jiných studiích. Vítány jsou příspěvky o široké škále předmětů, technik a materiálů, které tvoří hmotnou kulturu středověku. Tento záběr přesahuje tradiční zaměření archeologů a zahrnuje všechny aspekty materiality, včetně těch, které v poslední době zkoumají historici textu po obratu k materiálu v roce 2000. Vítány jsou příspěvky týkající se předmětů kulturního dědictví v nejširším slova smyslu, od opaskových spon a archeologické keramiky až po muzejní předměty, pergamen a textové materiály, pokud zohledňují rozměr oběhu, ať už jde o předměty samotné, o techniky a know-how, které implikují, nebo o praktiky, které jsou výsledkem jejich používání.
Podmínky přihlášení
Přihlásit se mohou studenti doktorského studia (a pokročilí studenti magisterského studia) humanitních a společenských věd působící na CEFRES, EHESS, či na kterékoli univerzitě v České republice nebo na univerzitách ve střední a východní Evropě.
Podrobnosti k přihlášce:
- Zašlete abstrakt (max. 300 slov, v angličtině) Lise Saussus: lise.saussus[@]ehess.fr.
- Do abstraktu je třeba uvést příslušnost k vaší univerzitě a jméno vašeho školitele (školitelů).
- Místo konání semináře : Centre français de recherche en sciences sociales (CEFRES), Na Florenci 3 CZ-110 00 Praha.
- Částečnou náhradu cestovních nákladů může CEFRES na vyžádání nabídnout doktorandům (v případě, že to nebude možné na jejich hlavních institucích).