„Hlas zespoda“: tváří v tvář represi
a svévolnému státnímu násilí
Doktorandský workshop pořádaný v rámci Dohody o spolupráci mezi EHESS, CEFRES, Univerzitou Karlovou a Akademií věd České republiky.
Datum: 22. listopadu 2024
Místo konání: Praha 1, Na Florenci 3 (& online)
Uzávěrka pro podání přihlášek: 1. září 2024
Uzávěrka zaslání příspěvků: 30. října 2024
Jazyk konání workshopu: angličtina
Hovoříme-li o formách odporu a protestu proti autoritářským režimům, máme často na mysli brutálně potlačované demonstrace, zoufalé činy jako sebeupálení, či tajné šíření publikací předávaných z ruky do ruky. Ukázkou toho byl zejména Sovětský svaz a země spadající pod jeho vliv, stejně jako další autoritářské státy. Přestože tyto činnosti, zejména takzvanou disidenci, v nedávné době zkoumala řada studií, zbývá mnoho dalších forem individuálního odporu, které sice nespočívají v přímé konfrontaci s autoritami, avšak vyjadřují protesty, problematizují základy daného systému, pokoušejí se vyprostit z represivního procesu, jejž vnímají jako nespravedlivý, nebo odsuzují nepřijatelné formy politického násilí.
Tento doktorandský workshop se zaměří na „hlas zespoda“ v kontextu masivní represe a státního násilí. Výrazem „hlas zespoda“ popisujeme osobní psaná vyjádření těch, kteří trpí politickými represemi a odmítají daná omezení systému, potažmo systém samotný. Budeme se v prvé řadě zabývat následujícími zdroji, které umožňují tento hlas zaslechnout:
- Osobní deníky, které vypovídají o odmítnutí nebo pomáhají uchovávat solidární vztahy za účelem ochrany proti různým formám násilí
- Zadržené dopisy, vyjadřující tyto formy opozice a umožňující jednotlivcům sjednotit se takříkajíc okolo tohoto výrazu, aniž by často vykročili z úzkého okruhu lidí;
- Méně „přirozené“ zdroje, dnes často považované za stereotypní, jako jsou individuální či kolektivní petice, adresované autoritám různých úrovní
- Nepřímější zdroje, např. administrativní formuláře vyplněné v přítomnosti obětí násilí či zápisy o výsleších a procesech, jež lze jen těžko pokládat za „přirozený“ výraz dotčených osob
Zveme účastníky k tomu, aby se zamysleli nad různými zdroji, z nichž tyto projevy protestu či odporu vycházejí, a také nad formami psaní, které umožňují přímo či nepřímo vnímat individuální reakci na útlak, která nemusí mít nutně podobu přímé konfrontace. Doufáme také, že nám takovéto zamyšlení pomůže osvětlit specifické rysy autoritářských systémů uplatňujících různé formy politického násilí, stejně jako praktiky předchozích generací v různých společnostech.
Cílem tohoto workshopu je sezvat doktorandy (a výjimečně i pokročilé magisterské studenty), aby společně diskutovali o problematice politické angažovanosti v nejširším slova smyslu. Uvítáme zejména:
- Příspěvky od historiků a sociologů zkoumajících současné autoritářské státy;
- Příspěvky týkající se různých politických oblastí a období, především 19., 20. a 21. století, avšak i období starších;
- Studie demokratických politických systémů, v nichž formy psaní odpovídají arbitrárním omezením a podtrhují tak to, co může být specifické pro populace vystavené politickému násilí autoritářských režimů.
Podmínky přihlášení
Přihlásit se mohou uchazeči z humanitních a společenských věd, kteří jsou členy CEFRES, EHESS či jedné z univerzit v České republice nebo střední a východní Evropě.
Praktické informace
- Zašlete prosím jeden soubor ve formátu PDF s názvem „NOM_Cefres_2024“ a obsahující životopis (maximálně dvě strany) a stručný popis plánované přednášky (přibližně 1500 znaků včetně mezer).
- Workshop se bude konat prezenčně v Praze, pro vybrané účastníky je možná účast online.
- Pracovním jazykem bude angličtina, o příspěvcích budou diskutovat hostující badatelé.
Svůj návrh příspěvku zašlete do 30. září 2024 na následující adresy: alain.blum@ehess.fr, claire.madl@cefres.cz, falk.bretschneider@ehess.fr.
Konečný termín pro zaslání příspěvků je 8. listopadu 2024.
Další informace získáte na adrese: alain.blum@ehess.fr nebo claire.madl@cefres.cz.