Občanská neposlušnost. O Gandhiho kritice státu

Přednášku povede Eraldo Souza Dos Santos (Université Panthéon Sorbonne, Paris/přidružený doktorand CEFRESu) v rámci česko-francouzského semináře organizovaného Ústavem pro české dějiny Filozofické fakulty Karlovy Univerzity.

Kdy: 14.11.2019 od 9:10
Kde: Filozofická fakulta, nám. Jana Palacha 2, Praha 1, sál č. 201
Jazyk: francouzština

Résumé

Ani zločinec, ani revolucionář, píše filozof Michael Walzer ve své knize Obligations (= Povinnosti) (1970), nýbrž neposlušný občan je ten, co „porušuje zákon, ale způsobem, který nezpochybňuje legitimitu právních nebo politických systémů“. Tvrzení, k němuž se nemohli další neposlušní občané jako Mohandas Gándhí přihlásit. Protože gandhianská kritika nenásilí byla radikální a vyžadovala zrušení státu – Gándhí se snaží sestavit pro postkoloniální Indii jako alternativu federaci vesnic – jeho teorie občanské neposlušnosti neumožňuje studium „Etatismu“, které chápáme dnes. Občanská neposlušnost se však nesnaží vylepšovat nebo prosazovat zásady moderního státu, snaží se je spíše zrušit. V tomto smyslu mluvíme o „úplné občanské neposlušnosti“.

Během česko-francouzského historického semináře budeme nejen rekonstruovat historii vzniku této myšlenky, ale také ukážeme, jak se na tuto problematiku postupně zapomínalo.

Během Ateliéru s názvem „Politická kariéra Kahan Čadu“, který bude následovat po semináři, budeme diskutovat o různých koncepcích občanské neposlušnosti cirkulujících v Britské říši prostřednictvím studie primárních zdrojů týkajících se příběhu desetiletého indického dítěte, který byl ve 30. letech stíhán za pobuřování a občanskou neposlušnost.