Neoavantgardy: služba nebo překážka historickým narativům?

Desátý seminář CEFRESu
Mezioborový seminář si klade za cíl otevírat diskusi o vědeckých metodách, přístupech a konceptech. Účastníkům umožňuje vzájemně porovnávat své vědecké přístupy a seznamovat se s aktuálními tématy výzkumu napříč obory humanitních věd.

Místo konání: knihovna CEFRESu a online (odkaz k přípojení a text ke čtení, prosím, požadujte na adrese cefres@cefres.cz)
Datum:
úterý, 10. června 2025, 16:30
Jazyk:
angličtina

Přednášející: Honorata Sroka (CEFRES / Polské národní výzkumné centrum)
Diskutující: Hélène Martinelli (CEFRES / École Normale Supérieure de Lyon)

Text k přečtení: Peter Bürger (1974). Theory of the Avant-Garde. Translation Michael Shaw. Manchester: Manchester University Press.

Abstrakt:

Prezentace budezaložena na poznámkách o mém postdoktorandském výzkumu, který jsem po dobu sedmi měsíců prováděla v CEFRESu. Můj projekt rozvíjí stejnou linii výzkumu jako má doktorská práce, přistupuje však k dané problematice šířeji. Konkrétně doufám, že na vybraných příkladech neoavantgard ve střední a východní Evropě ukážu, jak a proč se umělci rozhodli vytvořit subverzivní formy historiografie a jaké experimentální strategie lze v archivech nalézt. S využitím metodologie takzvaných „kulturních dějin avantgard“ budu reflektovat avantgardní instituce a postupy orientované na sebe-historiografii. Mé stanovisko lze v podstatě nazvat diskusí o stěžejní knize Petera Bürgera Teorie avantgardy (1974). Byl to právě on, kdo tvrdil, že avantgarda stojí proti institucím. Na rozdíl od jeho předpokladu je cílem mého výzkumu ukázat jednak jak neoavantgardy ve střední a východní Evropě, stejně jako subverzivní formy historiografie rozvíjely, a nikoli ničily umělecké instituce, a jednak proč se tyto dvě oblasti vzájemně prolínaly.

Kompletní program semináře pro 2024-2025 naleznete zde.