Partnerství pro stejnopohlavní páry, manželství pro všechny

Partnerství pro stejnopohlavní páry, manželství pro všechny: jaké jsou evropské vyhlídky?

Francouzský institut v Praze, Goethe-Institut a CEFRES vás v rámci Mezinárodního měsíce hrdosti a cyklu Queer 24 zvou na kulatý stůl:

Dátum: Pondělí 17. června 2024 v 17 hodin
Miesto: ve Francouzském institutu v Praze – Štěpánská 35
Jazyk: V angličtině, s překladem do češtiny

Abstrakt

Česká republika v letošním roce schválila zákon o partnerství pro stejnopohlavní páry.  Jaká je situace v této oblasti v evropském měřítku a jakých pokroků bylo dosaženo ve věci manželství pro všechny, které je předmětem živé společenské debaty?

Jaká je bilance a jaké jsou zkušenosti vztahující se k těmto právům nabytým ve Francii, Německu, Belgii a České republice? Které zkušenosti a zpětné vazby můžeme sdílet? Jaká je perspektiva a jaké zbývají výzvy pro začlenění a přístup k rovným právům pro LGBTQ osoby v těchto zemích?

Na tyto otázky nám pomohou odpovědět čtyři odborníci, kteří se zúčastní kulatého stolu a zabývají se dlouhodobě touto problematikou:

  • Lucia Zachariášová, právnička iniciativy Jsme fér, která vede kampaň za uzákonění rovného manželství pro LGBTI+ osoby v České republice.
  • David Paternotte, přednáší na Svobodné Univerzitě Brusel – Université libre de Bruxelles, kde je spoluředitelem ústavu STRIGES, který se zabývá interdisciplinárním výzkumem genderu, rovnosti a sexuality.
  • Daniel Borrillo, výzkumník a profesor soukromého práva, který se podílel na přípravě Paktu občanské solidarity (PACS) ve Francii a spolu se spisovatelem Didierem Eribonem inicioval sňatek v Bègles (první sňatek osob stejného pohlaví ve Francii v roce 2004).
  • Martin Speer, autor, aktivista a konzultant, stojí za politickou kampaní EsIstZeit, jež prosazuje otevření manželství stejnopohlavním párům v Německu.

Chcete-li se dozvědět více: Klikněte zde

Doporučená registrace: prostřednictvím tohoto odkazu