Josefína Formanová – Výzkum a CV

“Filosofie selhání: Aktivní omyl v Hegelově Fenomenologii ducha”

Kontakt: Josefina.formanova(@)cefres.cz

Research Area 2 – Normy & transgrese

Motivací mého výzkumu je skutečnost, že jedním z určujících faktorů sociálních vazeb v současné společnosti je uznání a úspěch. V důsledku toho jsou společenské vztahy často strukturovány jako vztahy kontroly. V situacích, v nichž je žádoucí přiznat limity vlastní kontroly a upustit od aktivity, která má vše činit bezvýhradně disponovatelným, se pak ukazuje, že člověk ztrácí schopnost zpasivnět. V širším záběru svého výzkumu proto zkoumám pasivní moment jednání jako nedílnou součástí života ve smysluplných vztazích, a jeho různé modely. Předpokládám přitom, že jednání autonomního jedince vyžaduje moment ustoupení z vlastních záměrů, a tvrdím, že třebaže taková zkušenost přináší osobní zklamání, může zároveň přispívat k obnově smyslu pro vztahy k okolí i vztahů samotných. Svůj výzkum opírám o analýzu zkušenosti selhání, která z mého hlediska strukturu jednání pozoruhodným způsobem nasvěcuje.

Ve své disertační práci se zabývám fenoménem a principem selhání ve Fenomenologii ducha (1806) Georga W. F. Hegela. Toto Hegelovo stěžejní filosofické dílo vzniklo na prahu moderny, v níž identifikuji také vznik současného paradigmatu úspěchu a ideálů společenského i individuálního růstu. V disertační práci se obracím k Hegelovu pojetí vývoje ducha jako k perspektivě, jež na rozdíl od některých současných vhledů do zkušenosti selhání umožňuje fenomenologickou analýzu neúspěšného jednání, aniž by podléhala různým ideologickým či hodnotovým rámcům, které výsledky této analýzy problematizují. Cílem práce je zaprvé přispět k hegelovskému interpretačnímu korpusu a zadruhé označit hlavní ukazatele moderního pojetí selhání a pasivity jednání ve vztahu k současnému meritokratickém étosu.

Práci otevírá exkurz k raně novověkému pojetí omylu, od nějž je odstíněn Hegelův pojem „aktivního omylu“ a odtud odvozené hledisko selhání. Pojmy aktivního omylu a selhání jsou pak pojednány v jednotlivých kapitolách s ohledem na konkrétní pasáže z Fenomenologie ducha. Kromě této hlavní argumentační linie v práci zkoumám některé sociální jevy, jimiž se zabývají Hegelovi filosofičtí následovníci či oponenti (mj. vybraní zástupci existencialismu a kritické teorie). Smyslem práce je přiblížit dynamiku sociálních vztahů skrze aspekt nekontrolovatelnosti v lidského jednání, a to ve světle Hegelovy dialektiky sociálně konstruovaného subjektu. Jako alternativa k privativním pojetí selhání či omylu, jež přinášejí různá hodnotová úskalí, která se vposled promítají do různých modů sociálních represí, se tak nabízí koncepce selhání jako součásti pasivně-aktivní struktury lidské formy života.

Vzdělání:

  • Od 2021: doktorské stadium v oboru filosofie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze
  • 2017–2021: magisterské stadium v oboru filosofie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze
  • 2012–2016: bakalářské stadium v oborech filosofie a anglistika-amerikanistika na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze

Účast ve výzkumných projektech:

  • Od 2024: doktorand v rámci projektu Jazyk, obraz, gesto: podoby diskurzivity (UNCE24/SSH/026),), Univerzita Karlova
  • 2023–2024: spoluřešitelka projektu Opakování matkou původnosti: Kopie a její nejistý příslib (GA23-06150S), Univerzita Karlova (Ústav filosofie a religionistiky)
  • 2023: doktorand v rámci programu Odolná společnost pro 21. století: Potenciály krize a efektivní transformace, Akademie věd ČR (Filosofický ústav)

Nedávná akademická činnost:

  • No Matter – Fail Better: The Foundation of Error in the Phenomenology of Spirit. Příspěvek v rámci mezinárodního kolokvia Výzkumného centra a ústavu pro klasickou německou filosofii (Hegel-Archiv), Rúrská universita v Bochumi, 18. 6. 2024.
  • Originality and Repetition. Benjamin’s Anti-doctrinal Theory of Thinking. Příspěvek na Mezinárodní konferenci kritické teorie v Římě, John Felice Rome Center, Loyola University Chicago, 6. 5. 2024.
  • Citovatelné gesto. Dialektika opakování a originality v performativním umění. Příspěvek na konferenci Performativita—narativita—deskriptivita, Západočeská univerzita v Plzni, 26. 10. 2024.
  • Victorious Failure. Rethinking Failure as a Way-out of the Self-restrictive and Mute Mode of Existence. Příspěvek v rámci masterclass s prof. H. Rosou – „Ethics, Religion, and Resonance“, Aarhuská universita, 14. 9. 2023.

Spolupořádané konference:

  • Ve spolupráci s Mgr. S. Muchovou, PhD. & S. Gansingerem, PhD: When Theory Meets Particularity—kolokvium na Mezinárodní konferenci kritické teorie v Římě, John Felice Roma Centre, Loyola University Chicago, 5. –7. 5. 2024.
  • Ve spolupráci s prof. R. Giovagnoli & doc. G. Gallo: Social Aspects of Cognition: Human and Artificial Life Symposium – kolokvium v rámci AISB konference, University of Bath, 18. – 22. 4. 2017.

 

Recenzované publikace:

  • K filosofii zbitého myšlení. Dialektika citovatelného gesta podle Waltera Benjamina. In: Reflexe (brzy vychází).
  •  „Selhání základem morálních teorií? K dialektické metaetice Michaela Steinmanna“ (Failure as the Bases of Moral Theories? On Michael Steinmann’s Dialectical Metaethics). In: Filosofický časopis (brzy vychází).
  • Social Structure of Cognition in the Philosophy of G.W.F. Hegel and L. Wittgenstein. In: Kínesis—Revista de Estudos dos Pós-Graduandos em Filosofia, 2017, 9/20. https://revistas.marilia.unesp.br/index.php/kinesis/article/view/7732

Další akademické publikace (výběr):

  • Aleš Zapletal: Obrazy filozofie a tělesná mysl. In: Reflexe (brzy vychází).
  • Hannah ArendtováWalter Benjamin: Lovení perel. In: Filosofický časopis (brzy vychází).
  • J. G. Feinberg—I. Landa—J. Mervart (eds.): Karel Kosík and the Dialectics of the Concrete. In: Reflexe, 63/2022, pp. 111–120.
  • Odemykat Adorna Benjaminem—Susan Buck-Morssová: Původ negativní dialektiky. Theodor W. Adorno, Walter Benjamin a Frankfurtský institut. In: Filosofický časopis, 3/2022, pp. 631–636.