NaNo seminář č. 8: Biografie a „zoegrafie“ queer životů

Při osmém setkání NANO semináře “Nature(s) & Norms” pořádaného v rámci výzkumného programu SAMSON (Sciences, Arts, Medicine and Social Norms) a probíhajícího díky pařížské Sorbonně, Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, Varšavské univerzitě a CEFRESu přivítáme Josefa Šebka (Univerzita Karlova) a Marcina Boguckiho (Varšavská univerzita).

Místo konání: Varšava, Paříž, knihovna CEFRESu a online (Zoom)
Pro získání odkazu kontaktujte prosím cefres[@]cefres.cz
Kdy: pátek, 12. června 2023, 16:30
Jazyk: angličtina

Seminář se zaměří na životní příběhy queer lidí v socialistických a post-socialistických zemích střední Evropy v 80. a 90. letech, v období politických a společenských transformací. Příspěvky se budou zabývat biografickými a autobiografickými diskursy a texty, od sexuologických a právních dokumentů přes ústní autobiografické vyprávění až po žánry psaní o životě (autobiografie a autofikce), s důrazem na aspekty transformace a zvláštnosti středoevropského kontextu v souvislosti s queer teorií. Slovo “zoegrafie” v názvu semináře odkazuje na problematickou dichotomii toho, co lze vyprávět v různých sociálních a politických podmínkách a toho, co je prožíváno, aniž by nutně bylo vyjádřeno textovou formou.

Kompletní program semináře bude brzy zveřejněn.

Josef Šebek je odborný asistent v Ústavu české literatury a komparatistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Specializuje se na kulturní materialismus, sociologii Pierra Bourdieu a současnou francouzskou sociologii literatury. Pracuje také na současné teorii diskurzu a rétoriky, mediální teorii literatury, žánrech literárního psaní a queer teorii. Je autorem knihy Literatura a sociálno: Bourdieu, Williams a jejich pokračovatelé (Praha, FF UK, 2019), zástupcem šéfredaktora časopisu Slovo a smysl/ Word & Sense a členem redakčního týmu Estetika: The European Journal of Aesthetics.

Celý program semináře naleznete zde.