Jednání a emancipace v exilu

Jednání a emancipace v exilu: dekoloniální analýza afghánských žen přesídlených do Evropy kvůli konfliktům

Třetí seminář CEFRESu
Mezioborový seminář si klade za cíl otevírat diskusi o vědeckých metodách, přístupech a konceptech. Účastníkům umožňuje vzájemně porovnávat své vědecké přístupy a seznamovat se s aktuálními tématy výzkumu napříč obory humanitních věd. 

Místo: knihovna CEFRESu, Na Florenci 3, Praha 1
Datum
: úterý 5. listopadu 2024, 16:30
Jazyk konání akce
: angličtina
Registrace
: cefres[@]cefres.cz

Seema Sridhar (CEFRES / CEU)

Moderátorka: Zuzana UHDE (Sociologický ústav Akademie věd České republiky)

Abstrakt

Můj projekt se snaží přiblížit životní zkušenosti žen ze současného Afghánistánu, které zažily konflikt, mezinárodní intervenci a přesídlení. Zaměří se na přesídlené/vyhnané ženy žijící ve vybraných městech v Evropě, které byly vyhnány v uplynulém desetiletí, kdy se Taliban začal přeskupovat a útočit na skupiny, které vnímal jako prozápadní. Chci prozkoumat myšlenku emancipace prostřednictvím vyprávění o tělesných a lokalizovaných zkušenostech žen v exilu s útlakem a odporem, zkušeností, které překračují geografické hranice a časové vymezení „konfliktních“ a „postkonfliktních“ scénářů.

Cílem je prozkoumat potenciál emancipačních nebo transformačních procesů, které mohou vycházet zevnitř komunit, a porovnat je s inkluzivními iniciativami vnucenými zvenčí, které nemusí být udržitelné. Ve svém výzkumu budu sledovat participaci a jednání v rámci kontinua násilí, a to na základě vazeb spojujících hostitelskou zemi se zemí původu, propojení minulých zkušeností těchto žen během mezinárodní intervence v Afghánistánu a toho, jak se to může odrazit v jejich schopnostech vyrovnat se s životem v exilu. Takovýto cíl vyžaduje diferencovanou analýzu toho, jak ženy v exilu usilují o budování udržitelného míru prostřednictvím různých iniciativ tím, že se organizují, zvyšují povědomí ve svých hostitelských zemích, projevují solidaritu a pomáhají svým příbuzným a komunitě v místech svého původu, a jak jsou tyto iniciativy a jejich schopnosti a motivace k jejich vymýšlení a realizaci formovány jejich minulými zkušenostmi. Soustředěné úsilí žen v exilu o to, aby byly viděny a slyšeny, aby byly brány vážně a aby se jejich úsilí dostalo do popředí mimo okraj společnosti, různé způsoby a prostředky v každodenním životě, kterými toho lze dosáhnout, má neocenitelný potenciál přispět k alternativním způsobům vytváření znalostí. Opírám o literaturu z oblasti feministického výzkumu míru, abych lokalizovala svou práci a pokračovala ve svém výzkumu tímto směrem.

Účelem tohoto rozsáhlého zkoumání vzájemně se prolínajících fází je – pomocí analýzy účasti a působení žen – informovat o tom, že každý proces má dopady, které se odrážejí v čase a geografickém prostoru. Tyto zkušenosti nejsou statické a pohybují se spolu s těly, která je zahrnují. Analýza budování míru a vysídlení přesahující časové a prostorové dimenze místa a období konfliktu je nezbytná pro pochopení proměnlivosti těchto procesů a fází. Při tomto zkoumání si budu pomáhat vědeckými poznatky politické geografie.

Moje prezentace na semináři CEFRES bude rozdělena do tří hlavních částí. Nejprve se budu věnovat konceptuálnímu nástinu mírových a konfliktních studií, lokálnímu a prostorovému obratu a zařazení mého projektu do feministické literatury o mírovém výzkumu. Za druhé to bude úvod do empirického kontextu Afghánistánu, etnického složení, situace žen a menšin. Zatřetí pohovořím o metodologickém přístupu, terénní práci a potenciálních spolupracích.

Kompletní program semináře pro rok 2024/2025 viz zde.