“Hledání ztraceného smyslu. Práce a dělnící v pozdním socialistickém Československu. Příběh létající literatury”
Kontakt : valentin.auger@ff.cuni.cz
Výzkumný okruh: 1
Můj doktorandský výzkum, prováděný na Ústavu hospodářských a sociálních dějin FFUK, se zaměřuje na představu smyslu práce, jak jej v 70. a 80. letech zakoušeli dělníci v socialistickém Československu.
Cílem mého výzkumného projektu je analyzovat pocity, vněmy a zkušenosti vztahující se k práci v normalizovaném Československu, a to prizmatem smysluplnosti (a s tím souvisejícího dobrého životního rozpoložení) v práci. Záměrem je využít současnou filosofii, sociologii a psychologii k analýze dějinného období, jež je známé pro nedostatek smysluplnosti. Díky tomu bude možné vrhnout světlo včerejška na skutečnost dneška. Navrhuji vskutku vést paralelu mezi obdobím takzvané normalizace v Československu a dobou „hypernormalizace” (Yurchak, 2004; Curtis, 2016), kterou právě prožíváme. K tomu, abych pronikl k tak intimním skutečnostem, jako jsou pocity smysluplnosti při práci, jsem si jako hlavní médium zvolil dobovou československou literaturu vydanou ve Francii (romány, povídky, divadelní hry, poezii). Výběrem překladové literatury hodlám obejít československé cenzurní orgány, vytvořit vzorek údajně té nejlepší a nejoblíbenější literatury, a také získat pohled zvenčí, z perspektivy nesocialistické společnosti.
Na jedné straně aplikuji současné teorie práce společně s literárními teoriemi na období československé normalizace, abych ukázal nový způsob, jak na něj nahlížet. Na druhé straně využívám tyto literatury v daném jedinečném kontextu k rozvíjení současných teorií a diskusi o práci v naší dnešní společnosti.
CV
Vzdělání
2022-2024, doktorské studium, Ústav hospodářských a sociálních dějin (ÚHSD), Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Česká republika.
Disertační práce pod vedením Jakuba Rákosníka & Lucie Duškové, Hledání ztraceného smyslu: Práce a dělníci v pozdně socialistickém Československu. Příběh létající literatury.
2020-2022, magisterské studium historie, Univerzita Caen Normandie, Francie.
Výzkumná práce pod vedením Anny Trespeuch-Berthelot, Les Cahiers de l’Est: écritures d’exils et exils d’écritures (1973-1980).
2020, obor historie, Univerzita Caen Normandie, Francie.
2017-2019, Classes Préparatoires aux Grandes Écoles, obor historie a divadelní věda (Hypokhâgne/Khâgne), Lycée Malherbe, Caen, Francie.
Učitelské zkušenosti
- 2023-2024, Učitel francouzštiny, Berlitz, Praha.
Příspěvky na konferencích
- “Post-mining sites: The Green Gold Rush”, Sustainable land use – ecosystem restoration on marginal land, 4EU+ Collegio Futuro Training, Autumn School, Heidelberg, January 2024.
- “History and Literature, For A Historical Study of Contemporary Literary Texts”, Doctoral Seminar, Institute of Economic and Social History, Faculty of Arts, Charles University, December 2023.
- “D-Day and its traces in Normandy: between memory, leisure, and business”, The Route of Memory, International Student of History Association (ISHA) Summer Seminar, Prague, August 2023.
- “Work as an identity in The Unbearable Lightness of Being, Milan Kundera”, Good Work Seminar, GWZO, Leipzig, June 2023.
Publikace
- “Une Europe sans frontière est-elle imaginable? La revue littéraire des Cahiers de l’Est: transferts dans une Europe scindée (1973-1980)”, Revue d’Histoire culturelle, 2024. https://journals.openedition.org/rhc/7021
- Les Cahiers de l’Est: écritures d’exils et exils d’écritures (1973-1980), master’s thesis directed by Anna Trespeuch-Berthelot, University of Caen Normandie, 2022. https://dumas.ccsd.cnrs.fr/dumas-04079649v1
- “Les Cahiers de l’Est (1975-1980)”, DISSinvent, modified on 6 June 2021. [Online]. https://lcbam.hypotheses.org/981