Invaze na Ukrajinu proměnila výzkum v oblasti humanitních a společenských věd. Pojďme se znovu zamyslet nad tím, jaký je nejen výzkum, ale i jeho metody a předměty jeho studia, nyní – vše již proměněné válkou.
Seminář bude probíhat v rámci programu střediska CEFRES pro mimopražské Ukrajinské vědce v humanitních a společenských vědách pro rok 2023, jež byl vytvořen v úzké spolupráci s Francouzským ministerstvem Evropy a zahraničních věcí, Francouzskou ambasádou v České republice, Francouzským institutem na Ukrajině, Karlovou univerzitou a Akademií věd České republiky.
Ukrajinští vědci v oblasti humanitních a společenských věd, kteří získali stipendium střediska CEFRES, budou na semináři, který začne v květnu 2023, prostřednictvím platformy ZOOM na dálku prezentovat své současné výzkumné projekty. Následně o nich diskutovat s odborníky na příslušná témata z České republiky, Francie i dalších zemí. V průběhu seminářů budou analyzovat následky, které způsobila ruská invaze na Ukrajinu – a to nejen humanitním a společenských vědám, výzkumným metodám v nich používaných a záležitostem, jež jsou předměty těchto výzkumů, ale i způsobu, jakým uvažujeme. Proto vybízíme nejen vědecké pracovníky z Ukrajiny, kteří získali stipendium našeho střediska, ale i pražské kolegy a veřejnost, abychom se společně znovu zamysleli nad následujícím:
- Nad konkrétním záležitosti a diskusemi, které se týkají vzdělávání a vědy ve válečných podmínkách, jako například navazování kontaktů mezi vědci a jejich spolupráce či prohlubování kritického myšlení nejen ve výuce a rozvoji interaktivních prostředků v ní používaných.
- Nad metodami a způsoby, kterými se studují témata vyvstávající ve válce: přemisťování obyvatel, desinformace, práva menšin a kulturní vlastnictví.
- Nad epistemologickými tématy jako jsou paměť, identita, dědictví, věda, oblast, hranice či území a jejichž definice se násilně proměnila vlivem válečného konfliktu. Této proměny si povšimli jak stipendisté z Ukrajiny, tak jejich zahraniční kolegové.
Tyto prezentace výzkumných projektů – ať už těch, které jsou v běhu již delší dobu, či těch, které započaly nedávno –, jež budou v rámci seminářů představeny, mají napomoci zejména k navázání a vybudování dlouhotrvající spolupráce mezi přidruženými pracovníky z Ukrajiny a jejich kolegy z Francie, Česka i dalších zemí Visegrádské čtyřky.
Celý seminář, jež se ponese v mezioborovém duchu, bude probíhat v angličtině.
Seminář bude probíhat jednou měsíčně online a v knihovně střediska CEFRES a budou se při něm setkávat jak pražští, tak mimopražští kolegové, mezi nimiž budou stipendisté z Ukrajiny i doktorandi z Francie a České republiky.
Předběžný program seminářů v roce 2024–2025
When: v úterý, 15:30–17:30 v Praze (16:30–18:30 na Ukraině)
Where: CEFRES, Na Florenci 3 a online
K účasti online je registrace nutná do 60 minut před začátkem semináře zde
Language: English
Program semináře z roku 2023–2024 najdete zde.
22. dubna 2025
Sergii SHEVTSOV (Department of Philosophy of Odesa I. I. Mechnikov National University): Borders of Transgression: Violence of Norms and Violence of Violations
Diana HRYNIUK (Department of Regional Studies and Tourism of Taras Shevchenko National University of Kyiv): Cultural Heritage at Risk: Museums of Kyiv Region after De-Occupation and during the Russian War in Ukraine
25. března 2025
Ilona DUMANSKA (Department of International Economic Relations, Faculty of International Relations and Law, Khmelnytskyi National University): Digital Transformation of the Economy and Development of IT Entrepreneurship in Post-War Reconstruction of Ukraine
Maryna LITVINOVA (Department of Software Engineering, Physics and Mathematics at the Kherson Educational and Scientific Institute of the Admiral Makarov National University of Shipbuilding): Mosaic Thinking as an Evolution of Cognitive Abilities in a Digital Society
25. února 2025
Oleksii ANKHYM (Department of German philology and foreign literature, Ivan Franko Zhytomyr National University): Transnational Literature: Conceptualization, Research Methodology, Poetics
Vadym ADADUROV (Faculty of History, Lviv Catholic University): Les stratégies d’intégration culturelle et le réseau intellectuel d’un émigré ukrainien
Diskutující: Helga MITTERBAUER (Université libre de Bruxelles / CEFRES)
21. ledna 2025
Viktoria GERBUT (Faculty of Law, Uzhorod National University): Gender Identity and Expression: Theoretical and Legal Perspective
Vasyl DEREVINSKYI (Kyiv National Construction and Architecture University): An Alternative Opinion of Publications of the Ukrainian Helsinki Union in Soviet Ukraine (1988 – 1989)
Diskutující: Mariia KAPLINA (CEELI Institute)
17. prosince 2024
Mykola GNATIUK (National University of Kyiv-Mohyla Academy)
Ukraine’s European Integration Path: Consequences of the Contemporary Russia-Ukraine War
Volodymyr MOMOT (Oddělení managementu na Univerzitě Alfreda Nobela, Dnipro)
A Challenging Mercy Gesture – Ukrainian Refugees in the EU Countries
Diskutující: Michal SEJVL, Ústav Státu a práva AV ČR
19. listopadu 2024
Nazar KOZAK (Department of Art History at the Ethnology Institute of the National Academy of Sciences, Ukraine)
Displaced Performers: Artmaking at the EU/Ukraine’s State Border
Bohdan SHUMYLOVYCH (Department of Cultural Studies, Ukrainian Catholic University, and researcher at the Center for Urban History, Lviv)
Late(post)Soviet Ukrainian Art: Urban Creative Groups and their Involvement with the Place/Space of the 1980s-1990s
Diskutující: Ondřej Daniel (Faculty of Arts, Charles University)
1. října 2024
Ivana TSAR (Oddělení stylistiky, jazykové kultury a sociolingvistiky Institutu ukrajinského jazyka Národní akademie věd Ukrajiny)
Language Behavior of Ukrainian Youth During the Russian-Ukrainian War
Natalia MATVEIEVA (Katedra ukrajinského jazyka a slavistiky, Ternopilská národní pedagogická univerzita Volodymyra Hnaituka)
Language Biographies of Temporarily Internally Displaced Ukrainians in the Context of the Full-Scale Russian-Ukrainian War
Diskutující : Valeria KORABLIYOVA (FSV UK/CEFRES)