Dekoloniální feminismus – Velký rozhovor s Françoise Vergès
U příležitosti vydání českého překladu Un féminisme décolonial (La Fabrique, 2019) v nakladatelství Karolinum si Vás dovolují CEFRES, Francouzský institut v Praze a Univerzita Karlova pozvat na Velký rozhovor s autorkou a socioložkou Françoise Vergès.
Tento „Velký rozhovor” organizuje CEFRES ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze.
Datum: středa 12.3. 2025, 18:00
Místo: Francouzský institut v Praze, Štěpánská 35, Praha 1, 5. patro
Jazyk: francouzština se simultánním tlumočením do češtiny
Moderátorka: Chiara Mengozzi (CEFRES / Filozofická fakulta Univerzity Karlovy)
Kdo uklízí svět? Právě touto otázkou Françoise Vergès představuje dekoloniální feminismus. Jako výchozí bod jí slouží nedostatečně placené a podceňované práce potřebné k fungování společnosti, které každodenně vykonávají většinou rasově odlišné ženy po celém světě. Dekoloniální feminismus se považuje za jediný, který skutečně chápe práva žen. Françoise Vergès hájí antirasistický a antikapitalistický feminismus.
Francoise Vergès je v současné době vedoucí vědeckou pracovnicí v Sarah Parker Remond Centre for the Study of Race and Racialization na UCL v Londýně, držitelkou ocenění Bannister Fletcher Fellowship 2025 a členkou vědecké rady Foundation for the remembrance of slavery (Nadace pro paměť otroctví). Mezi její nejnovější práce patří publikace Making the World Clean; Wasted Lives, Wasted Environment and Racial Capitalism (Goldsmiths Press, 2024).
Un féminisme décolonial. Paris, La Fabrique, 2019
Dekoloniální feminismus. Praha, nakladatelství Karolinum, 2025
Ve své knize „Françoise Vergès ukazuje, že dekoloniální feminismus odhaluje nedomyšlenost bílého myšlení a odsuzuje kapitalismus, který je rasový i patriarchální.
Břitké řádky knihy, která vyšla v roce 2019, nabízejí jiný pohled na feminismus a přinášejí nelehké otázky: Jaká spojenectví je třeba uzavírat s bílými ženami? Jak být solidární k rasizovaným (rasově odlišovaným) mužům? Které životy jsou jako první ohrožené rasovým kapitalismem? Proč neofašisté útočí na rasově odlišné ženy? Kniha je výzvou k opětovnému spojení s utopickou silou feminismu, tedy s představivostí, která je schopna přinést radikální proměnu společnosti.“ La Fabrique